slide-6.jpg
 

Integracja Sensoryczna

kids8

 

Czym jest integracja sensoryczna?

Integracja sensoryczna to proces organizujący informacje płynące ze środowiska zewnętrznego i ciała, tak by mogły być użyte do celowego działania.

W każdej chwili naszego istnienia mózg otrzymuje niezliczone ilości informacji pochodzące ze zmysłu węchu, smaku, wzroku, słuchu, dotyku, siły grawitacji oraz pozycji ciała. Mózg nieustannie organizuje te informacje gdy się uczymy, odpoczywamy, bawimy.

Efektem prawidłowej integracji informacji z układów zmysłów są:

sign-check-icon znajomość schematu ciała

sign-check-icon koordynacja obu stron ciała

sign-check-icon prawidłowa koordynacja oko-ręka

sign-check-icon właściwe planowanie motoryczne

sign-check-icon odpowiedni poziom aktywności

sign-check-icon prawidłowa percepcja wizualna i słuchowa przestrzeni

sign-check-icon prawidłowe wzorce motoryczne

sign-check-icon prawidłowa mowa

sign-check-icon stabilność emocjonalna

sign-check-icon prawidłowa koncentracja uwagi

Gdy informacje płyną w prawidłowej organizacji, mózg może ich używać do formowania percepcji, zachowania się czy uczenia. Adekwatna integracja tych wrażeń jest podstawą normalnego uczenia się. Jeżeli informacje nie przepływają  prawidłowo wówczas mówimy o zaburzeniach integracji sensorycznej.

 

Co może wskazywać na trudności z integracją sensoryczną?

Jeśli kiedykolwiek zastanawiali się Państwo czemu:

sign-check-icon Państwa dziecko zawsze podejmuje ryzykowne zabawy i inne niebezpieczne aktywności

sign-check-icon skacze i "obija się" o wszystko, o co tylko może, uderza, przewraca się itp.?

sign-check-icon poszukuje bardzo intensywnych zabaw

sign-check-icon domaga się skrajnie intensywnego kręcenia, turlania, huśtania, podskakiwania, nie może spokojnie usiedzieć na krześle?

sign-check-icon nie potrafi układać puzzli, ma trudności w czytaniu lub nie potrafi dobrze jeździć na rowerze albo trafić w piłkę?

sign-check-icon płacze, grymasi lub zatyka uszy przy każdym głośnym dźwięku- przeszkadza mu nawet odkurzacz, spłuczka w toalecie czy suszarka?

sign-check-icon nie lubi być dotykane, unika kontaktu, drapie dotknięte miejsca, pociera itp.?

sign-check-icon jest wybredne w jedzeniu, je tylko kilka określonych potraw?

sign-check-icon toleruje tylko kilka ubrań, przeszkadzają mu metki, czapki, szaliki, źle toleruje koce, futerkowe materiały, chodzenie boso po piasku, trawie itp.?

sign-check-icon tak trudno jest je uspokoić i położyć do snu?

sign-check-icon nie lubi i nie włoży rąk do czegokolwiek, co może go pobrudzić, nie lubi używać kleju, plasteliny, masy solnej, ciasta, malować palcami itp.?

sign-check-icon unika placów zabaw, jest statyczne, nie lubi się kręcić, huśtać oraz wszystkich zabaw z głową w dół (np. fikołki)?

sign-check-icon w zatłoczonych, głośnych miejscach (np. supermarket) czuje się poirytowane, rozdrażnione, a nawet wpada w furię czy histerię?

sign-check-icon gdy się skaleczy lub uderzy - zachowuje się jakby nic go nie bolało, nie płacze - jakby nic się nie stało?

sign-check-icon boi się wszystkiego, co nowe, nieznane - nowe zabawki, przedmioty, zabawy, aktywności ruchowe itp.?

sign-check-icon często zatyka nos, krzywi się, mówi, że coś brzydko pachnie, podczas gdy Ty nic takiego nie czujesz, źle toleruje zapachy perfum, odświeżaczy itp.?

 

Jak wygląda diagnoza integracji sensorycznej?

Diagnoza rozwoju procesów integracji sensorycznej odbywa się w czasie trzech spotkań.

Składa się z:

sign-check-icon wywiadu z rodzicami - terapeuta zadaje pytania dotyczące przebiegu ciąży, porodu, rozwoju dziecka w pierwszych latach życia, przebyte choroby, preferowane aktywności oraz trudności z jakimi boryka się ich dziecko, pyta również o to jakie są ich oczekiwania względem terapii;

sign-check-icon kwestionariuszy – rodzice wypełniają kwestionariusze dotyczące szczegółowych informacji na temat dziecka;

sign-check-icon obserwacji klinicznej - dziecko wykonuje zadania, świadczące o jego reaktywności na bodźce sensoryczne;

sign-check-icon testów – wykonywane u dzieci, które ukończyły 4 lata, testy są standaryzowane i pozwalają określić poziom rozwoju funkcji motorycznych o bazie sensorycznej;

sign-check-icon omówienia diagnozy, podsumowanie, plan terapii – terapeuta przedstawia rodzicom wyniki badań, wnioski z nich płynące, przedstawia plan terapii oraz ewentualne zalecenia do pracy z dzieckiem w domu. Każdy rodzic otrzymuje diagnozę w formie pisemnej.

U dzieci które z różnych powodów nie są w stanie wykonać testów lub prób z obserwacji klinicznej przeprowadza się badanie składające się ze spontanicznej obserwacji dziecka na sali terapeutycznej.

 

Jak wygląda terapia integracji sensorycznej?

W przypadku, gdy terapeuta stwierdzi u dziecka trudności sensoryczne, przeprowadzana jest terapia, której celem jest dostarczenie dziecku kontrolowanej ilości bodźców sensorycznych poprzez różnorodne ćwiczenia.

Terapia Integracji Sensorycznej odbywa się pod kierunkiem certyfikowanego terapeuty w specjalnie przygotowanej do tego celu sali, wyposażonej w specjalistyczny sprzęt. Dziecko pod okiem terapeuty wykonuje odpowiednio dobrany dla niego zestaw ćwiczeń i zadań, który w trakcie terapii wraz z obserwacją postępów i reakcji dziecka jest poddawany modyfikacjom.

 

Diagnoza - 330zł (3 spotkania)

Zajęcia - 85zł/60min.

 

 


Centrum Terapii i Rozwoju LOGOLEKCJE specjalizuje się w rehabilitacji i terapii dzieci i dorosłych. Nasi specjaliści oferują diagnozę i terapię integracji sensorycznej, psychologiczną, logopedyczną dla dzieci z upośledzeniem i dla dzieci w normie rozwojowej. W naszej ofercie jest również terapia pedagogiczna, masaże Wilbargera i NDT Bobath. W okresie wakacyjnym, na terenie naszej poradni odbywają sie turnusy rehabilitacyjne.
Wszystkie nasze gabinety wyposażone są w specjalistyczny sprzęt terapeutyczny i rehabilitacyjny. Pracujemy 6 dni w tygodniu. Nasi terapeuci cechują się profesjonalnym, rzetelnym i indywidualnym podejściem do pacjenta. Wszystkich chętnych zapraszamy do naszego Centrum Terapii przy ulicy Kaden-Bandrowskiego 1 na osiedlu Bemowo w Warszawie.