slide-1.jpg
 

Logopeda - Psycholog - Integracja Sensoryczna - Autyzm terapia

Efektem prawidłowej integracji informacji z układów zmysłów są:

- znajomość schematu ciała

- koordynacja obu stron ciała

- prawidłowa koordynacja oko-ręka

- właściwe planowanie motoryczne

- odpowiedni poziom aktywności

- prawidłowa percepcja wizualna i słuchowa przestrzeni

- prawidłowe wzorce motoryczne

- prawidłowa mowa

- stabilność emocjonalna

- prawidłowa koncentracja uwagi

Gdy informacje płyną w prawidłowej organizacji, mózg może ich używać do formowania percepcji, zachowania się czy uczenia. Adekwatna integracja tych wrażeń jest podstawą normalnego uczenia się. Jeżeli informacje nie przepływają  prawidłowo wówczas mówimy o zaburzeniach integracji sensorycznej.

Co może wskazywać na trudności z integracją sensoryczną?

Jeśli kiedykolwiek zastanawiali się Państwo czemu:

- Państwa dziecko zawsze podejmuje ryzykowne zabawy i inne niebezpieczne aktywności - skacze i "obija się" o wszystko, o co tylko może, uderza, przewraca się itp.?

- poszukuje bardzo intensywnych zabaw - domaga się skrajnie intensywnego kręcenia, turlania, huśtania, podskakiwania, nie może spokojnie usiedzieć na krześle?

- nie potrafi układać puzzli, ma trudności w czytaniu lub nie potrafi dobrze jeździć na rowerze albo trafić w piłkę?

- płacze, grymasi lub zatyka uszy przy każdym głośnym dźwięku- przeszkadza mu nawet odkurzacz, spłuczka w toalecie czy suszarka?

- nie lubi być dotykane, unika kontaktu, drapie dotknięte miejsca, pociera itp.?

- jest wybredne w jedzeniu, je tylko kilka określonych potraw?

- toleruje tylko kilka ubrań, przeszkadzają mu metki, czapki, szaliki, źle toleruje koce, futerkowe materiały, chodzenie boso po piasku, trawie itp.?

- tak trudno jest je uspokoić i położyć do snu?

- nie lubi i nie włoży rąk do czegokolwiek, co może go pobrudzić, nie lubi używać kleju, plasteliny, masy solnej, ciasta, malować palcami itp.?

- unika placów zabaw, jest statyczne, nie lubi się kręcić, huśtać oraz wszystkich zabaw z głową w dół (np. fikołki)?

- w zatłoczonych, głośnych miejscach (np. supermarket) czuje się poirytowane, rozdrażnione, a nawet wpada w furię czy histerię?

- gdy się skaleczy lub uderzy - zachowuje się jakby nic go nie bolało, nie płacze - jakby nic się nie stało?

- boi się wszystkiego, co nowe, nieznane - nowe zabawki, przedmioty, zabawy, aktywności ruchowe itp.?

- często zatyka nos, krzywi się, mówi, że coś brzydko pachnie, podczas gdy Ty nic takiego nie czujesz, źle toleruje zapachy perfum, odświeżaczy itp.?

Jak wygląda diagnoza si?

Diagnoza rozwoju procesów integracji sensorycznej odbywa się w czasie trzech spotkań.

Składa się z:

- wywiadu z rodzicami - terapeuta zadaje pytania dotyczące przebiegu ciąży, porodu, rozwoju dziecka w pierwszych latach życia, przebyte choroby, preferowane aktywności oraz trudności z jakimi boryka się ich dziecko, pyta również o to jakie są ich oczekiwania względem terapii;

- kwestionariuszy – rodzice wypełniają kwestionariusze dotyczące szczegółowych informacji na temat dziecka;

- obserwacji klinicznej - dziecko wykonuje zadania, świadczące o jego reaktywności na bodźce sensoryczne;

- testów – wykonywane u dzieci, które ukończyły 4 lata, testy są standaryzowane i pozwalają określić poziom rozwoju funkcji motorycznych o bazie sensorycznej;

- omówienia diagnozy, podsumowanie, plan terapii – terapeuta przedstawia rodzicom wyniki badań, wnioski z nich płynące, przedstawia plan terapii oraz ewentualne zalecenia do pracy z dzieckiem w domu. Każdy rodzic otrzymuje diagnozę w formie pisemnej

U dzieci które z różnych powodów nie są w stanie wykonać testów lub prób z obserwacji klinicznej przeprowadza się badanie składające się ze spontanicznej obserwacji dziecka na sali terapeutycznej.

Jak wygląda terapia si?

W przypadku, gdy terapeuta stwierdzi u dziecka trudności sensoryczne, przeprowadzana jest terapia, której celem jest dostarczenie dziecku kontrolowanej ilości bodźców sensorycznych poprzez różnorodne ćwiczenia.

Terapia Integracji Sensorycznej odbywa się pod kierunkiem certyfikowanego terapeuty w specjalnie przygotowanej do tego celu sali, wyposażonej w specjalistyczny sprzęt. Dziecko pod okiem terapeuty wykonuje odpowiednio dobrany dla niego zestaw ćwiczeń i zadań, który w trakcie terapii wraz z obserwacją postępów i reakcji dziecka jest poddawany modyfikacjom.

 

 

 

 


Centrum Terapii i Rozwoju LOGOLEKCJE specjalizuje się w rehabilitacji i terapii dzieci i dorosłych. Nasi specjaliści oferują diagnozę i terapię integracji sensorycznej, psychologiczną, logopedyczną dla dzieci z upośledzeniem i dla dzieci w normie rozwojowej. W naszej ofercie jest również trenig słuchowy dr Johansena, masaże Wilbargera i NDT Bobath. Oferujemy szkolenia z emisi głosu prowadzone przez dyplomowanego aktora.
Wszystkie nasze gabinety wyposażone są w specjalistyczny sprzęt terapeutyczny i rehabilitacyjny. Pracujemy 6 dni w tygodniu. Nasi terapeuci cechują się profesjonalnym i rzetelnym podejściem do pacjenta. Wszystkich chętnych zapraszamy do naszego Centrum Terapii przy ulicy Kaden-Bandrowskiego 1 na osiedlu Bemowo w Warszawie.